Stáčanie km a autá po totálke aj v roku 2023… pri autách za 15000€!

Ahojte priatelia, chcel som Vám dnes priniesť úplne iný príbeh z nedele, kedy som preveroval Dodge Charger 2017 a chcel som sa zamerať jednak na toto špecifické autíčko a či je dôvod sa obávať vozidla dovezeného z Ameriky.
Dnes ma však prekvapili 90-kové praktiky niektorých autobazárov, ktoré naďalej podvádzajú aj v dnešnej dobe keby sa s 20-30% úspešnosťou dajú podstatné veci (nie technického stavu vozidla!) preveriť online.
My si online preverením pomáhame pred fyzickou obhliadkou, aby sme si ušetrili zbytočný čas chodením na vraky a klientovi ušetrili peňaženku za platby zbytočných obhliadok.
Zákazník má záujem o kúpu dodávky. Mal presnú predstavu, musí to byť (výborný) 2.3l Iveco motor, ktorý sa dával buď do značiek Iveco alebo Fiat, dvojičky Citroën a Peugeot používali svoje 2.2l agregáty.
Prv som bol na Fiat Ducato, ktoré si vybral zákazník. Online report nám neukázal žiadne poistné udalosti ani pochybnosti o havárii. Realita?
Auto v katastrofálnom stave po vizuálnej stránke. Prehnité zadné lemy blatníkov, na 10-13 ročných dodávkach je to celkom bežné ale na 5 ročnej… tmelené a lakované obe strany vozidla (okay tiež bežné na dlhých dodávkach) ale vytiahnutá farba laku, lakovanie po oprave také, že bolo vidno stečenú farbu. Jeden blatník skoro bez farby a druhý hrdzavý 😵‍💫… toto ma vyslovene sklamalo. Čerešničkou na torte bola informácie po telefonickej komunikácii, že vozidlo je z Rakúska. Pri fyzickom preverení som si všimol, že k vozidlu je Talianska dokumentácia a z papierov som usúdil, že to bola Talianska leasingovka. Servisná kniha samozrejme prázdna.
Druhé auto sme vybrali už spolu. Jednalo sa o fakt veľmi pekne vyzerajúcu dodávku, ktorá z fotiek vyzerala veľmi zachovalo. Rozhodol som sa teda na ňu zavolať. Po telefóne mi bolo povedané:
– “auto má preverené kilometre” pýtam sa škodoranostne “akým spôsobom ste ich preverili?” (Totiž nepoznám žiadny bazár, ktorý by každé auto napichoval na diagnostiku a preveroval riadiace jednotky, dbal na riadnu servisnú históriu a podobne. Online reporty spracuje km stopu len z poistných udalostí, pripadne nejakých starých inzerátov vozidla ale k servisným záznamom nemá žiadny prístup, keďže sa jedná o osobné údaje.) Zistili sme však už z reportu že stočené kilometre malo minimálne o 80000km!!
– Ďalej mi bolo povedané, že auto nebolo havarované a je v peknom stave. Pri poistných udalostiach vidím, že auto bolo určené ako totálna škoda a oprava takého vozidla by sa vyšplhala na výšku 19000€. V dobe výroby tohto auta stály nové toľko….
– Čerešnička na torte: ,,vozidlo bolo kúpené ako nové v Nemecku, lebo lepšie to tam vychádzalo” realita? Auto bolo dovezené vo februári 2023 na prepravnom vozíku, poškodené.
Takže my hľadáme ďalej a prosím Vás, dávajte si pozor na to čo kupujete. Mrzí ma, že aj v dnešnej dobe existujú takýto podvodníci a prajem im len to najhoršie. Nabudúce už snáď pozitívnejšie 😎