Príbeh z overenia vozidla: Tento týždeň v znamení stáčania km a vážnych poistných udalostí

Ahojte priatelia, opäť by sme radi apelovali aby ste si dávali pri kúpe jazdenky pozor a dobre si prevereli, čo kupujete. Tento týždeň sme mali za úlohu preveriť krásnu červenú Mazdu 6 – 2017 a Renault Megane – 2011 . Obe autá boli slovenského pôvodu, pravidelná servisná história (vraj). Keďže pred samotným výjazdom na fyzické preverenie vozidla robíme online preverenie z dôvodu ušetrenia času a ceny za fyzické preverenie vozidla, ušetrili sme klientom zbytočné dve preverenia vozidla.
Podľa slov predávajúceho Mazdy auto nebolo vážne havarované, lakovali sa len drobnosti z parkoviska. Čo také drobnosti na aute z roku 2017 obsahovali?
– celkovo 7 poistných udalostí
– 1 poistná udalosť “z parkoviska” v hodnote 12000€ ktorá obsahovala diely ako: časti prednej nápravy, časti motora, hrubé tmelenie, nosník, čelné sklo…
– ku tomu všetkému podozrenie na stočenie km (aj keď pravdepodobne sa jedná o preklik technika, ale chcelo by sa vám riskovať, keď na trhu sú desiatky iných aut?)
– servisná história mimo autorizovaný servis a teda bez záznamov
Čo sa týka našeho Megana, tam z telefonickej komunikácie vyplynulo, že auto je v perfektnom stave, nikdy búrané, lakované a dokonca garancia stavu a km do kúpnej zmluvy. Čo nám vyšlo z onlinu pred fyzickým preverením?
– vozidlo bolo lakované a tmelené na zadný kufor (keď som to konzultoval s predávajúcim, ktorý mi povedal že nič nebolo ani lakované, vraj to nepočíta…)
– Toto vozidlo bolo stočené o minimálne 20000km, keďže v originál autorizovanom servise v roku 2015 malo mať 44000km ale podľa poistnej udalosti (ktorú predávajúci nepočíta) malo auto 64000km o pol roka neskôr na STK malo 56000km…
Pri overení kilometrov sa nespoliehame len na online report, v ktorom chýbajú častokrát záznamy (aj keď sa na internete medzi konkurenčnými firmami “bijú do pŕs” kto je lepší a odkiaľ má údaje), je to len 20% úspechu pri kúpe, keďže reporty sú len informatívneho charakteru a častokrát tam chýba plno údajov. V žiadnom prípade sa nespoliehajte na to, že keď si zaplatíte 15€ za report, tak vám povie, či auto je vhodné ku kúpe alebo nie – pokiaľ sa poistná udalosť robila mimo poisťovňu, neexistuje o nej záznam, tak isto ako report nevie overiť technický stav vozidla….). Čerpáme servisnú históriu aj z autorizovaných servisov a záznamy z STK, ktoré keď je možnosť medzi sebou porovnáme, aby sme vedeli či sa jedná len o chybu záznamu km, alebo sa jednalo o úmyselné prikrášlenie odometra (počítadla km).
Na záver by sme vám ešte radi popriali krásne Vianoce a pripomenuli našu súťaž o preverenie pri kúpe jazdeného vozidla, ktorá trvá do 26.12.2022.
Tešíme sa na vás opäť o týždeň s ďalším príbehom z overenia jazdeného vozidla!