Príbeh z overenia vozidla: “Handričkové Santa Fe” to vážne takýto stav po 3,5 roku užívania?….

Ako to celé začalo…
Keďže sa môj veľmi dobrý kamarát v sobotu žení a práve minulú sobotu sme si vyšli na chlapskú rozlúčku so slobodou, prichádza mi v ten deň správa na WhatsApp.
“Či by sme vedeli predať Tuscon 2018 v automate (s ktorým sme tiež mimochodom pomáhali) a vedeli odporučiť nejaké väčšie SUV. Keďže s Tusconom bola maximálna spokojnosť pokojne aj Santa Fe. Hovorím “samozrejme, v pondelok si zavoláme”
A čo sme vymysleli? Vlastne nás ako veľmi dobrá alternatíva napadol aj VW Tiguan Allspace na ktorý sme tu tiež nedávno mali požiadavku. Kupujúcej sme teda odporučili ísť Tiguana obzrieť keďže moja skúsenosť je že kto chce koncern VW, Škoda, Seat a Audi nechce o Kórejcoch Hyundai, Kia ani počuť a presne naopak.
Ako sa dalo predpokladať Tiguan klientku neočaril a ani na 5% a tak sme ostali pri Santa Fe, ktoré však bolo kúsok drahšie. Z môjho pohľadu je to lepšie vyzerajúce a hodnotnejšie pôsobiace auto, ktoré bude ponúkať lepšiu výbavu. Taktiež 8 stupňová automatická prevodovka v Santa Fe sa mi zdá príjemnejšia ako 7 stupňové DSG v koncerne.
Našli sme teda krásne vyzerajúce Santa Fe z roku 2019 s 55000 najazdeným kilometrami. Slovenské, pravidelný servis, prvý majiteľ – presne to čo v Autpomocnikovi máme najradšej.
Online preverenie vozidla pred osobnou prehliadkou…
Online preverenie nám prezradilo, že vozidlo by nemalo mať stočené kilometre, nemalo by byť vedené ako kradnuté, bez leasingu, exekúcie, ťarchy a malo nejakú poistnú udalosť.
Po bližšom preskúmaní poistných udalostí sa ukázalo, že by sa malo jednať len o zadný nárazník, ktorý nám zabudol predávajúci spomenúť. Tým pádom auto je v poriadku, online report nám nepriniesol nič neštandardné a môže sa ísť na obhliadku!
Servisná historia…
Plne vypísaná servisná história z Hyundai servisu. Dokonca majiteľ bol natoľko dôsledný, že skrátil servisný interval z nezmyselných 2 rokov / 30000km na ideálny 1 rok / 15000km. Servisná kniha bola v súlade s VIN číslom vozidla.
Obhliadka v Prešovskom kraji…
Keďže sme mali dlhú cestu z Banskej Bystrice do Humenného, prišli sme na obhliadku až okolo obeda. Auto aj predávajúci už na nás čakali.
Na prvý pohľad vyzerá Santa Fe perfektne. Čisté, pripravené na predaj tak ako by malo. Obchádzam teda karosériu kúsok po kúsku… na dverách ani nikde ani jeden škrabanec alebo preliačina čo býva štandardom od zhovievavých šoférov na parkovisku, obzvlášť s takto veľkým SUV. Na prednom nárazníku som našiel 3 bodky od skaliek, ktorým sa nedá vyhnúť.
Nedôverčivo vyberám meračku laku, hrúbka laku na všetkých dieloch medzi 120-150 μm, čo nám hovorí o fabrickom originál lakovaní.
Hliníkové disky tak isto bez škrabanca, perfektne umyté aj z vnútra. Brzdové kotúče v dobrom stave, brzdové platničky zánovné. Tlmiče aj pružiny taktiež vo výbornom stave.
Najviac ma prekvapil interiér vozidla. Sedadlá, volant, radiaca páka absolútne v zánovnom a krásnom stave. Taktiež ma prekvapili použité materiály v Santa Fe. Takto hrubú kožu na sedadlách si pamätám vo Volvách, ktoré patria k špici v triede.
Čo ma doslova šokovalo boli zadné sedadla. Je bežné že od detí sú okopané prahové plastové lišty, zadné plastové kryty sedadiel a podobne… a tu ani škrabanec! Kufor vozidla pod gumenou rohožkou taktiež nový stav… prisahám že to auto ešte voňalo novotou 🙂
Testovacia jazda prebehla bez problémov, auto fungovalo presne tak ako malo. Bohatá výbava od držania v pruhoch, strešného okna, adaptívneho tempomatu, vyhrievaných a chladených sedadiel tak isto.
Diagnostika prebehla podľa očakávaní bez problémov, neukázala žiadne chyby.
Aké sme našli chyby?
Ehmmm… vlastne jedna tu bola! Letné pneumatiky boli už na hrane životnosti, doporučil sme novej majiteľke po zimnej sezóne kúpiť nové.
Záver…
Ako už napovedá nápis, takýto pekný stav rodinného SUV sme tu ešte neoverovali. Samozrejme sme nákup vozidla odporučili, nachystali kúpne zmluvy a nová majiteľka sa už teší z nového vozidla. Na nové pneumatiky sme jej vybavili zľavu vyššiu ako 1500€. Na záver prajeme veľa šťastných a bezpečných kilometrov novej majiteľke.